Co to jest mikroskop?

 Przyrząd optyczny, służący do obserwacji maleńkich drobin, cząsteczek, przyjął nazwę „mikroskop”. Urządzenie to, którego historia jest znana od setek lat, zbudowane jest z dwóch obustronnie wypukłych soczewek, obiektywu i okularu, oddalonych od siebie o ~ dystanse ich ogniskowych. W tradycyjnych mikroskopach, gdzie obserwację wykonujemy gołym okiem, umieszczone jest jeszcze pomiędzy soczewkami zwierciadło wklęsłe. Skutkiem tego obserwowany obraz przestaje być odwróconym względem rzeczywistości. W mikroskopach z kamerą, gdzie obraz jest analizowany przez światłoczułą matrycę, powrót z odwrotności do rzeczywistości wykonywany jest numerycznie.

Granica powiększenia mikroskopu

 Ograniczeniem zdolności powiększających klasycznych mikroskopów jest to, że światło, będące falą elektomagnetyczną, odbite od obserwowanego przedmiotu, przechodząc przez układ soczewek, pokonuje różny dystans w zależnosci od kąta odbicia = kątowi pomiędzy osią obiektywu a linią łaczcą obserwowany przedmiot i wybrany punkt na obiektywie. Jeżli po przebyciu od przedmotu do obrazu światło przybędzie w przeciwfazie, to zaobserwujemy nic. W realnych warunkach ograniczeniem zdolności powiększających mikroskopu jest interferencja fali światła iluminującego obserwowany przedmiot.

Powiększenie ponad granice

 W celu zapobieżenia temu, aby światło odbite od przedmiotu dochodziło w przeciwfazie, można obliczyć dystans, zależny od kąta odbicia, jaki światło pokonuje i umieścić na powierzchni obiektywu filtr, ekran przepuszczający światło tylko z tych punktów soczewki, z których światło dotrze do obserwatora w tej samej fazie.

 Koniecznym, aby pokonać granice, jest umieszczenie na obiektywie współśrodkowych pierścieni zatrzymujących mające, nieparzysty* dystans do przebycia, światło i użycia światła jednokolorowego = monochromatycznego, światła lasera promieniującego falą świetlną o stałej, właściwej dla wykonanego obiektywu, długości.

*) Nieparzysty, to znaczy różniący się o całkowitą wielokrotność i połowę długości fali świetlnej. Dokładniej rzecz ujmując trzeba również uwzględnić to, że przez soczewki światło przechodzi wolniej i obliczać czas potrzebny na pokonanie dystansu pomiędzy przedmiotem, a obserwarorem. Aby sygnał świetlny dotarł tam w tej samej fazie, niezależnie od drogi, którą pozwolimy mu isć, czas dotarcia może się różnić o n*lambda/c . Gdzie n jest liczbą naturalną, lambda to długość fali, a c jest prędkością światła.